lördag 3 februari 2018

Februari 2018

Då var det dags att se hur månadens utdelningsström förväntas se ut.

Lite små ökningar:

Köpt 9 Investor A
Köpt 45 Klövern B
Köpt 15 Bergman & Beving

Sålde av en del Intrum med runt 5% vinst efter rapporten.

Sålt 75 Intrum

Försökt utnyttja nedgången i dollarn och köpt:

Köpt 20 Verizon
Köpt 25 W.P. Carey
Köpt 12 Pfizer

Trots en extrautdelning från Old Republic, utdelningshöjningar och nyköp så orkar sig inte utdelningarna upp jämfört med förra året. Anledningen stavas dollarn.


Bank of Nova Scotia2017-12-282018-01-296.361250.79628
Shaw Communications2018-01-152018-01-306.361000.0987563
Toronto-Dominion Bank2018-01-092018-01-316.36250.695
Boston Pizza RIF2017-12-302018-01-316.361000.11573
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2018-01-252018-01-316.362500.081129
Old Republic International Corp2018-01-092018-01-317.9117511,383
XDV ETF2018-01-252018-01-316.363050.084163
PowerShares S&P500 High Div Low Vol (SPHD)2018-01-222018-01-317.911650.13843181
General Mills2018-01-092018-02-017.91300.49116
Verizon Communications2018-01-092018-02-017.91550.59257
AT&T2018-01-092018-02-017.912000.5791
Volati Pref2018-02-022018-02-0812510250
Akelius Pref2018-02-052018-02-091100055,000
SPFF ETF2018-02-052018-02-137.917500.0735436
National Retail Properties2018-01-302018-02-157.91250.47594
STAG Industrial2018-01-302018-02-157.911400.1183131
AbbVie2018-01-112018-02-157.91250.71140
NorthWest Healthcare2018-01-302018-02-156.365000.06667212
Paychex2018-01-312018-02-157.91600.5237
Realty Income2018-01-312018-02-157.914550.219788
Omega Healthcare Investors2018-01-302018-02-157.912000.661,043
Oriflame Holding2018-02-142018-02-2011752.5438
Baltic Horizon Fund2018-02-142018-02-219.8512500.020246
Welltower2018-02-122018-02-217.911000.87688
Royal Bank of Canada2018-01-242018-02-236.36350.91203
Starbucks Corp2018-02-072018-02-237.91350.383
Lazard Ltd2018-02-112018-02-237.911251.711,690
15,557

6 kommentarer:

  1. Grymt!

    Jag blir riktigt inspirerad när jag ser din totala utdelningssumma.. dessutom för en månad som januari. Det är milslångt i skillnad jämfört med mina utdelningar, jag inkasserar inte ens din januarimånad under ett helt år.

    Mvh,

    SvaraRadera
    Svar
    1. Kul att man kan inspirera någon.

      Radera
  2. Fina utdelningar!Vi ligger på ca 7000 i februari varav endast 2000 i Akelius. Hur tänker du kring REITs, ser du har några stycken där i listan. Tankar du på mera eller väntar du tills botten? SBRA och OHI har ju tappat ca 30% senaste tiden. Ser du något köpläge i dem alls?

    SvaraRadera
    Svar
    1. Väntar tills botten? Ja det hade jag ju gjort om jag visste var botten låg. Jag är inte sugen på att öka min exponering i SBRA eller OHI, kanske att återinvestera lite utdelning men inte mer. För mycket osäkerhet och risk för min smak. Har nyligen ökat i Welltower och i W.P. Carey.

      Radera
    2. Ja här avvaktas det också, ser inte slutet på detta fall än... kanske framåt våren eller sommaren men det är ju svårt att säga. Har köpt på oss lite kvalitetsaktier istället, såsom Johnson&Johnson, Lockheed Martin och Microsoft Corp. Lägre DA och tveksamt högt PE, men betydligt mer framtidssäkra.

      Radera
  3. Alltid lika inspirerande att se dina utdelningar!
    Med en liten portfölj så kommer utdelningarna öka tydligt från år till år då nysparandet innebär en tydlig procentuell storleksökning av portföljen och utdelningarna. Men med en stor portfölj (som din) så borde valutaeffekter bli allt mer tydliga och ibland borde de kunna dränka effekten av nysparandet. Såklart lite trist men samtidigt ett underbart problem som jag ser fram emot att få uppleva!
    MVH /GI

    SvaraRadera