lördag 17 februari 2018

Småköp, Resurs och ett nytt innehav

Har inte haft så mycket att handla för på sistone, februari är en dålig utdelningsmånad för mig och jag håller i kassan som fick sig en rejäl smäll när jag betalade in skatt häromdagen. Nu är det ju inte så långt kvar till nästa lön och då får det bli nya köp.

Återinvesterat utdelning i AZN:

Köpt 5 AstraZeneca

Små köp i bolag som gått lite knackigt:

Köpt 5 Indutrade
Köpt 25 Telia Company

Ökade i Resurs efter placingen som fick aktien att rasa. Man får ju komma ihåg att ingenting negativt har hänt i bolaget, bara riskkapitalet som vill ut. Private equity har inte som affärsidé att äga noterade bolag, de är inte investmentbolag, så jag ser inget starkt signalvärde i att de vill sälja.

Köpt 150 Resurs Holding

Ett nytt bolag som jag haft på radarn ett längre tag. Har haft en del knackiga år men har städat upp bland innehaven, nyligen gjort en nyemission och handlas till en stor rabatt mot substans.

Köpt 100 Kungsleden

Vi har kommit en bra bit in i rapportsäsongen och de flesta av mina bolag har höjt utdelningen. Tänkte göra någon form av sammanställning, mest för min egen skull, för att se hur det sett ut. Glädjeämnen har varit AbbVie, Diös, Nobia, Oriflame och Thule framför allt och besvikelser framför allt SKF.

Har också börjat sammanställa utdelningarna för mars och då två av mina större bankinnehav delar ut redan i mars i år och inte i april så blir det en rejäl slant där allt skall in på börsen igen.


söndag 11 februari 2018

Minskat i Dedicare, ökat i större bolag

Halverat innehavet i Dedicare efter den dåliga rapporten. Lite för mycket pengar i aktien givet att bolaget är så litet. Runt 60% i vinst fick jag. Borde skalat av långt tidigare men jag var för girig.

Sålt 125 Dedicare

Köpt en del större bolag:

Köpt 5 Holmen B
Köpt 25 Skanska B
Köpt 25 NCC B
Köpt 20 Investor A
Köpt 20 Tryg
Köpt 12 Essity B

Investor vill jag vikta upp framöver. Stabilt bolag med god riskspridning. Funderar också på att minska i SKF för att kunna öka i Investor. Rätt besviken på att SKF inte klarade att höja utdelningen. En svag signal.

Den senaste tidens nedgångar har gjort att en del bolag börjat se intressanta ut igen. Skall bli intressant att se om vi fortsätter nedåt i veckan.





måndag 5 februari 2018

Lite stökigt idag

Lite stökigt på börsen idag. Var iväg och tränade och missade den amerikanska nedgången. Typiskt, största nedstället på evigheter och så missar man det. Ye ye.

Hann handla lite nordiskt:

Köpt 10 Bergman & Beving
Köpt 25 Castellum
Köpt 100 Drillcon
Köpt 16 Investor A
Köpt 10 Kinnevik
Köpt 5 Tryg

Aktiverat lite kassa idag för att köpa. Har en del i reserv men tyvärr så försvinner en hel del till skattmasen inom kort.

Blir intressant att se hur börsen öppnar imorgon och hur rapporterna tas emot.

söndag 4 februari 2018

Fråga till er som har reklam på era bloggar

Vet ni vilken sorts reklam som visas på era bloggar? Står ni för den? Går ni i god för den?

Läser en hel del bloggar och får upp reklam för:

Suspekta investeringar och nyemissioner
Bitocin etc-relaterade kryptovalutor
Dyra lån
Udda preferensaktier
Kreditkort

Börjar stå mig upp i halsen.

Kudos till er som håller era bloggar reklamfria.


lördag 3 februari 2018

Februari 2018

Då var det dags att se hur månadens utdelningsström förväntas se ut.

Lite små ökningar:

Köpt 9 Investor A
Köpt 45 Klövern B
Köpt 15 Bergman & Beving

Sålde av en del Intrum med runt 5% vinst efter rapporten.

Sålt 75 Intrum

Försökt utnyttja nedgången i dollarn och köpt:

Köpt 20 Verizon
Köpt 25 W.P. Carey
Köpt 12 Pfizer

Trots en extrautdelning från Old Republic, utdelningshöjningar och nyköp så orkar sig inte utdelningarna upp jämfört med förra året. Anledningen stavas dollarn.


Bank of Nova Scotia2017-12-282018-01-296.361250.79628
Shaw Communications2018-01-152018-01-306.361000.0987563
Toronto-Dominion Bank2018-01-092018-01-316.36250.695
Boston Pizza RIF2017-12-302018-01-316.361000.11573
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2018-01-252018-01-316.362500.081129
Old Republic International Corp2018-01-092018-01-317.9117511,383
XDV ETF2018-01-252018-01-316.363050.084163
PowerShares S&P500 High Div Low Vol (SPHD)2018-01-222018-01-317.911650.13843181
General Mills2018-01-092018-02-017.91300.49116
Verizon Communications2018-01-092018-02-017.91550.59257
AT&T2018-01-092018-02-017.912000.5791
Volati Pref2018-02-022018-02-0812510250
Akelius Pref2018-02-052018-02-091100055,000
SPFF ETF2018-02-052018-02-137.917500.0735436
National Retail Properties2018-01-302018-02-157.91250.47594
STAG Industrial2018-01-302018-02-157.911400.1183131
AbbVie2018-01-112018-02-157.91250.71140
NorthWest Healthcare2018-01-302018-02-156.365000.06667212
Paychex2018-01-312018-02-157.91600.5237
Realty Income2018-01-312018-02-157.914550.219788
Omega Healthcare Investors2018-01-302018-02-157.912000.661,043
Oriflame Holding2018-02-142018-02-2011752.5438
Baltic Horizon Fund2018-02-142018-02-219.8512500.020246
Welltower2018-02-122018-02-217.911000.87688
Royal Bank of Canada2018-01-242018-02-236.36350.91203
Starbucks Corp2018-02-072018-02-237.91350.383
Lazard Ltd2018-02-112018-02-237.911251.711,690
15,557