lördag 27 januari 2018

Veckan som gått

Rapporterna och utdelningsförslagen har börjat rulla in. Härligt!

Innan lön, lite småköp:

Köpt 10 Dustin Group

Rent psykologiskt är det skönt att ha några bolag man kan handla i för lite småsummor utan att behöva köpa 1-3 aktier bara. Vanligtvis är sådana här "frimärksaktier" som handlas till ett lågt belopp aldrig kvalitetsaktier. På mitt Nordnetkonto kör jag med Klövern som handlas runt tian och jag har på Avanza valt ut Drillcon för ändamålet. Drillcon har helt flugit under radarn för mig, jag brukar inte intressera mig för bolag inom den här sektorn. Det är en leverantör till gruvbranschen med Traction som huvudägare. Inte kikat i detalj på bolaget men köper in en liten bevakningspost. Finns en liten möjlighet att elbilar kommer driva på gruvbranschen ordentligt framöver. Jag är grovt underviktad sektorn. Även om det där snacket låter som en variant av "this time it's different" dvs ett sätt att försvara höga värderingar innan allt återgår till det normala igen i form av en fet krasch så vill jag ändå inte helt stå utanför sektorn. Får göra mer analys innan jag eventuellt ökar.Har också funderat på Boliden som utdelningscase.

Köpt 100 Drillcon

I torsdags så kom faktiskt något så ovanligt som en större nedgång. Passade på att göra lite småköp för en del av lönen:

Köpt 10 Bergman & Beving
Köpt 5 Electrolux B
Köpt 5 Thule Group
Köpt 5 Investor A
Köpt 125 Klövern B

Även underviktad investmentbolag. Investor höjde utdelningen i linje med förväntningarna och delar nu ut två gånger per år. Detta i kombination med substansrabatten gör att jag vill öka i den framgent.

Köpt 10 Investor A

Lagercrantz sjönk på en rapport där marginalen sjönk något. Känns som ett litet hack i kurvan bara.

Köpt 25 Lagercrantz B

Gjensidige kom in svagt och meddelade en utdelning under förväntan. Aktien ned över 6%. Verkar som att analytikernas förväntningar var för högt satta. Jag har dock köpt på nivåer under dagens och passar på att öka lite.

Köpt 30 Gjensidige Forsikring

Har börjat sammanställa utdelningarna för februari som nu är min svagaste månad rent utdelningsmässigt. Ville öka i ett bra bolag som delar ut i feb-maj-aug-nov och valet föll återigen på Bank of Nova Scotia. Börjar bli rätt överviktad bank nu men det tar emot att köpa industri eller konsumentaktier på de här värderingarna.

Köpt 25 Bank of Nova Scotia

Efter fredagens galna rusning i AbbVie vill jag återigen passa på att tipsa om att hålla koll på den här gubbens tips: http://krosussork.blogspot.se/2017/06/gjort-en-del-kop.html

Högst upp i det inlägget.


söndag 21 januari 2018

Två nya bolag i portföljen

Delvis baserat på intressanta Kvalitetsaktiepodden som jag vill reka: https://kvalitetsaktiepodden.podbean.com/ så har jag köpt in lite Nederman.
Ett av Latours innehav som man kan köpa billigare via börsen än via Latour. Ingen högutdelare utan mer ett tillväxtcase.

Köpt 17 Nederman Holding

Även börjat köpa in mig i tråkbolaget Essity. Enligt Nordea betalar man nu P/E 15 för 2019 års vinst och får då en direktavkastning på 3.5%. Låter lite för bra för att vara sant men även om de prognoserna inte slår in så får man ett kvalitetsbolag och en trygg men låg direktavkastning.

Köpt 13 Essity

Investerat lite mer i USD:

Köpt 10 Welltower

Mitt supertråkiga försäkringsinnehav Old Republic har handlats utan en extrautdelning på 1 dollar så jag återinvesterar den direkt.

Köpt 35 Old Republic International Corp

Vill också passa på att tipsa om "facit" över handlingsbara ETFer med låg avgift från Griphook Imvest: http://griphookinvest.blogspot.se/2018/01/oversyn-etfer_5.html

torsdag 18 januari 2018

Mina nyårslöften

Populärt att lova saker den här tiden på året och jag vill inte vara sämre.

Här är mina nyårslöften:

1. Växa upp och sluta leta efter aktier som delar ut en viss månad. Aktier kan köpas av olika      anledningar men när de delar ut skall aldrig vara ett kriterium.

2. Öka mina utdelningar i februari, augusti och december.

3. Sluta upp att köpa i de aktier där jag har ett udda antal som i Pfizer tex där jag har 413 st eller i Esssity där jag 13. Genom att fokusera på sådant trams så kanske jag missar bättre köplägen.

4. Öka i Pfizer och Essity.

5 Sluta jaga yield. Aktier med hög direktavkastning har det av en anledning. Sluta jaga dogs och köpa aktier med lägre direktavkastning istället.

6. Öka mina utdelningar genom att köpa aktier med god direktavkastning.

7. Höja nivån på bloggen genom att publicera mer analyser och genomlysta investeringsbeslut.

8. Minska tiden jag lägger på bloggen genom att inte skriva onödigt långa inlägg. Tex analyser.

9. Bara köpa kvalitetsbolag.

10. Omvärdera vilka bolag jag klassificerar som kvalitetsbolag till att inkludera fler bolag av lite lägre kvalitet.


onsdag 17 januari 2018

Lite svenskt, lite fond och lite amerikanskt


Snyggat till antalen lite, Telia till 1000 och Lagercrantz till 300.

Köpt 100 Telia Company
Köpt 10 Lagercrantz Group B

Köpt en ny ETF på Nordnet, Vanguard FTSE Developed Asia Pacific ex Japan UCITS ETF (VGEJ). En utdelande fond som investerar i utvecklade marknader i asien utom i Japan. Stor vikt i Australien, Korea och Hong Kong. Anledningen är helt enkelt att ett starkt Kina som motor kan höja hela regionen. Vill satsa lite mer i asien, vi har en galning i vita huset och Europa har svåra problem. Har sedan innan lite emerging asia nu kompletterar jag med utvecklade länder där borta också. Dom är svårköpta de där bolagen. Yieldar runt 3% med en avgift på 0.22%.

Köpt 50 Vanguard FTSE Developed Asia Pacific ex Japan UCITS ETF (VGEJ)

Förra gången dollarn närmade sig 8 kr förbannade jag mig själv för att jag inte utnyttjade tillfället. Nu har jag köpt lite den här gången så nu lär ju dollarn fortsätta ner.

Blev lite Paychex. Dyrt som poker. Borde gynnas av stigande räntor men fortsatt OK amerikansk arbetsmarknad men det är ju ingen unik analys direkt och det är redan avspeglat i priset.

Köpt 10 Paychex Inc

Även ökat i lite REITs som tagit en del stryk på grund av förväntningar om stigande räntor. Inga vård-REITs dock dom verkar vara inne i en mycket dålig period nu.

Köpt 25 STAG Industrial
Köpt 20 Realty Income

Ökar lite i Leröy också för där har jag en fjuttpost och kan snitta ner mig lite nu.

Köpt 50 Leröy Seafood Group

Lite trist med Skanskas vinstvarning idag och frysta utdelning. Jag hade räknat med en ökning. Nåväl, jag sitter still i båten och hade redan en övervikt av aprilutdelare så ingen större skada skedd. Lite tråkigare för dom som har få innehav och förlitar sig på dom.

lördag 13 januari 2018

Liten uppdatering

Precis i början av det nya året så köpte jag in ett nytt bolag. Tyckte jag var lite dåligt diversiferad. Blev danska Coloplast. Mer stomipåsar åt folket. Påminner lite om Novo Nordisk rent kursutvecklingsmässigt, ett fint bolag som kommit ner lite på grund av minskad förväntad tillväxt. Runt 3% i förväntad direktavkastning och delar ut två gånger per år.

Köpt 10 Coloplast B

Alm. Brand tog en del stryk efter vad jag tror vad nån säljrek. Gått väldigt starkt sedan jag köpte och passar på att göra en liten ökning för att snygga till antalet aktier lite.

Köpt 25 Alm. Brand A/S

Liten ökning i SEB för lite ströslantar:

Köpt 17 SEB A

Återinvesterat i Klövern:

Köpt 125 Klövern B

Vill öka den defensiva delen av portföljen samt anpassa mig lite till ett eventuellt högre ränteläge. Den preffen som handlas till lägst yield, Hemfosa har jag fortsatt att ta hem vinst i. Har istället köpt in sunkbolaget Telia igen som till skillnad mot preffarna i alla fall har en teoretisk möjlighet att över tid höja utdelningen samt lite mer National Grid.

Sålt 140 Hemfosa Fastigheter Pref
Köpt 900 Telia
Köpt 25 National Grid

Nästa vecka funderar jag på att antingen köpa Securitas eller att köpa något i USA/Kanada då kronan av någon anledning hittat styrka och pressat ner mina förväntade utdelningar. I Simon Blechers senaste fondrapport nämner han att han dragit ned lite på industribolag och köpt in just Securitas. Tänkvärt.

måndag 1 januari 2018

Portföljrapport 2017

En snabb summering av 2017.

Först förra årets sista köp, lite mer SEB som jag tycker känns rätt attraktiv och är den svenska bank jag har minst investerat i. Småpengar bara som jag ville göra slut på.

Köpt 8 SEB A

Hur gick 2017 då? Med en så här bred portfölj borde den väl ha gått ungefär som index? Stämmer rätt bra och nu blir det rörigt.

Mina Avanzainnehav där jag har merparten av mitt kapital gick upp 8.93% sammanlagt, preffportföljen upp 16.2, mitt största konto svenska aktier upp 10%. Mitt konto amerikanska aktier ned 0.85% drivet av dålig avkastning i en del räntekänsliga papper samt en del bottennapp som GE. Mitt KF upp 8.65% och mitt konto med kanadensiska aktier upp 8.7%.

Mitt Nordeakonto är så nytt så det är i princip oförändrat. Mina konton på Nordnet upp 15 respektive 17.5%. Anledningen att de gått bättre än mitt stora svenska konto är att jag saknar riktiga bottennapp där som H&M och NCC som dragit ned avkastningen.


KontoVärde 2016-12-31Värde 2017-12-29
ISK Avanza Svenska Aktier 2,833,8163,484,284
ISK Avanza Amerikanska Aktier 822,4841,073,047
ISK Avanza Kanadensiska Aktier 105,799192,518
ISK Avanza Preffar & Småfastigheter1,112,619683,594
KF Avanza414,263779,028
ISK Nordnet21,997134,860
KF Nordnet190,539642,895
Nordea-55,188
5,501,5176,990,226


Portföljen har ökat rejält i storlek främst drivet av rejäla insättningar. Den stora minskningen i preffarna beror på att jag sålt av en hel del i Hemfosa pref och fört över till de andra kontona.




Avkastning i all ära, jag fokuserar mer på stigande utdelningssumma.

Fokus för 2018 är lite oklart. Vi får se vad året har att erbjuda. Sätter inte upp några direkta mål men en rätt intressant outtalad nivå kan komma att nås. Guldstjärna till den som kommer på vad det är.