söndag 20 maj 2018

Köpt lite smått och gott

Får bli ytterligare ett kort inlägg. Varit upptagen på sistone. Öl i solen alltså.

Köpt på mig lite smått och gott och sålt av Atlas Copcos IL. Köpt lite investmentbolag, lite Pfizer mm. Kass timing i B&B:







Valde att inte återinvestera i H&M. Tecknat fullt i Sagax D.

Den 14:de så stärktes kronan lite så jag slog till på lite mer JNJ, man vet aldrig när dollarn står över 9 igen.

Köpt 15 Johnson & Johnson

Blev så glad när jag såg att jag fått tillbaka källskatt från Tryg så att köpte några till:

Köpt 30 Tryg

Köpt mer Klövern för utdelningar som rullat in:

Köpt 172 Klövern B

Snart dags för ny lön och lite större utdelning från Tele2 så snart mer köp.

söndag 13 maj 2018

Mer småköp

Inte mycket att rapportera den här veckan. Har haft rätt tomt på kontona och de utdelningar som rullat in har jag återinvesterat.

Köpt 10 Inwido

Köpt 10 Latour B

Köpt 11 Svolder B

Köpt 175 Drillcon

Köpt 5 Oriflame Holding

Köpt 5 Investor A

Köpt 5 Pfizer

En del investmentbolag den här gången. När andra frågar mig om aktier brukar jag alltid reka investmentbolag men själv är jag underviktad. Dags att börja leva som man lär framöver kanske?




söndag 6 maj 2018

Småköp och en rejäl fadäs

Lite blandade småköp:

Köpt 145 Klövern B
Köpt 15 Inwido
Köpt 5 Investor A
Köpt 15 NCC B

Återinvesterat utdelningar:

Köpt 5 Telenor
Köpt 50 Svedbergs B

Köper lite mer SkiStar. Den svaga kronan borde gynna dom då deras utländska anläggningar genererar mer i kronor mätt samt att de svenska anläggningarna kan locka till sig mer utländska gäster. Fast mest är det ju för att öka utdelningarna i december, inget att sticka under stol med.

Köpt 10 SkiStar B

Köpt Oriflame på dippen. Inte ovanligt att den är stökig på rapporterna. Blir en återinvestering av utdelningen i förtid.

Köpt 10 Oriflame Holding

Ett nytt bolag. Liknande princip som med de halvsunkiga enfastighetsbolagen. High yield. Väldigt spekulativt och råder absolut ingen att köpa denna. Det jag tycker mig märkt med den här typen av bolag efter att de börsintroducerats är att kursen är väldigt sömnig och lätt negativ tills det att utdelningarna annonserats. Kan löna sig att vara långsiktig med andra ord. Kursen har inte heller hängt med euron upp. De äger fastigheter i Finland som hyrs ut till matbutiker. Handelsfastigheter har jag försökt undvika pga internethandeln men livsmedelhandeln tror jag fortfarande har en framtid och även  om den flyttar ut på nätet så kommer det ta sin tid och man borde i stor mån använda butikerna som bas och inte bygga upp dubbla system.

Köpt 75 Cibus Nordic Real Estate

Så har jag klantat mig i VMID som jag trodde handlades i pence men som visade sig handlas i pund i slutändan. Kontentan är alltså att jag köpt för 130,000. Oops. Så vad är det jag har köpt då?

FTSEs U.K. index fungerar som så att large+mid+small summerar till totalen. Large är 100, mid 250 och small cap resten. De hundra största bolagen äger jag redan en del i dels direkt (AstraZeneca, G4S och GSK) men också via andra ETFs.  Via den här fonden får man alltså 250 bolag i mellanstorleksklassen till en avgift på 0.1%. Kvartalsvis utdelning på runt 3% och ingen källskatt.

Inte så tokigt tycker jag. Värderingsmässigt så ligger indexet runt 13.5 i P/E vilket är signifikant billigare än vad andra utvecklade länder handlas i.

Köpt 300 Vanguard FTSE 250 UCITS ETF (VMID)

Det lite ofrivilliga köpet gör att delmålet om 20,000 i utdelningar i juli är nått samt att snittet nu är över 30,000 i månaden.

lördag 28 april 2018

Veckans handel samt utdelningar i maj


Innnan kronan totalt kollapsade hann jag köpa lite amerikanskt. Dels en ökning i Eaton då en massa industriaktier kom under press efter sämre guidance från 3M. Och så läkemedelsgiganten Merck med sitt cancerpreparat Keytruda som handlas på ett framåtblickande P/E på runt 13.5 med en direktavkastning på över 3%. Historiskt har de varit rätt dåliga på att klara att höja utdelningen men jag hoppas att Keytruda kan råda bot på detta framöver.

Köpt 15 Eaton Corp
Köpt 20 Merck & Co Inc

En del mindre köp, framför allt återinvesteringar samt lite dippköp i rapporterande bolag:

Köpt 250 Drillcon
Köpt 20 Investor A
Köpt 10 Nordic Waterproofing Holding
Köpt 10 Inwido
Köpt 25 SEB A
Köpt 25 Hemfosa Fastigheter
Köpt 15 Telenor
Köpt 5 Atlas Copco B
Köpt 25 Resurs Holding
Köpt 5 Indutrade
Köpt 15 Electrolux B
Köpt 35 Coor Service Management Holding

Två lite större köp, dels ökat i Kungsleden inför utdelningen samt ett nytt bolag, hotelloperatören Scandic som ser billig ut. Där lyckades jag faktiskt göra ett litet snabbt klipp då jag är upp över 7% trots att utdelningen avskiljts. Osäkert om jag behåller den på lång sikt eller inte.

Köpt 150 Kungsleden
Köpt 125 Scandic Hotels Group

Tre riktigt glädjande utdelningshöjningar för mig i veckan, dels JNJ såklart som de flesta har koll på men även Paychex som höjde med 12% och Lazard med 7.3%.

Ser vi framåt så ser preliminära utdelningar för maj ut så här med extrautdelningar från Telenor och Oriflame.



BolagEx UtdDagUtd. DagV.KursAntalUtd.Utdelning
Shaw Communications2018-04-122018-04-276.741000.0987567
Boston Pizza RIF2018-04-202018-04-306.741000.11578
Toronto-Dominion Bank2018-04-092018-04-306.74250.67113
iShares S&P TSX High Dividend (XEI)2018-04-242018-04-306.742500.085143
iShares Canadian Select Dividend ETF (XDV)2018-04-242018-04-306.743050.079162
PowerShares S&P500 High Div Low Vol (SPHD)2018-04-232018-04-308.66165201
General Mills2018-04-092018-05-018.66300.49127
Verizon Communications2018-04-092018-05-018.66750.59383
AT&T2018-04-092018-05-018.662000.5866
Nolato2018-04-252018-05-0212512.5313
Svedbergs2018-04-252018-05-0215251.25/1656
Acando B2018-04-272018-05-0215501.4770
Diös Fastigheter2018-04-252018-05-02110001.451,450
Atlas Copco B2018-04-252018-05-0211257875
Thule Group2018-04-262018-05-0311003300
Alm. Brand2018-05-012018-05-031.411003423
Sampo2018-04-202018-05-0310.52402.61,094
NP3 Fastigheter Pref2018-04-272018-05-0315500.5275
Indutrade2018-04-272018-05-041703.75263
Kungsleden2018-04-272018-05-0416500.55358
Coor Service Mgmt2018-04-272018-05-04175043,000
Scandic Hotels Group2018-04-272018-05-0411251.7213
Resurs Holding2018-04-302018-05-0714501.8810
Atea2018-04-272018-05-081.091003.25325
Volati Pref2018-05-032018-05-0914010400
Akelius Pref2018-05-032018-05-091100055,000
SPFF ETF2018-05-032018-05-118.667500.0735477
Gränges2018-05-042018-05-1112253675
National Retail Properties2018-04-272018-05-158.66250.475103
STAG Industrial2018-04-272018-05-158.661400.118143
AbbVie2018-04-122018-05-158.66250.96208
NorthWest Healthcare2018-04-292018-05-156.745000.06667225
Oriflame Holding2018-05-082018-05-15118514.7242,724
Realty Income2018-04-302018-05-158.664550.2195865
Peab2018-05-082018-05-15125041,000
Omega Healthcare Investors2018-04-272018-05-158.662000.661,143
Veidekke2018-05-032018-05-161.091005544
Investor A2018-05-092018-05-1611758/41,400
Hennes & Mauritz2018-05-102018-05-16112504.9/4.856,125
Latour B2018-05-112018-05-171222.2550
Inwido2018-05-112018-05-1712353.5823
Telenor2018-05-032018-05-181.092904.2/3.92,712
Eaton Corporation2018-05-032018-05-188.66650.66371
Lazard Ltd2018-05-062018-05-188.661400.44533
Welltower2018-05-072018-05-238.661000.87753
Royal Bank of Canada2018-04-242018-05-246.74350.94222
Drillcon2018-05-182018-05-24110250.33338
Paychex2018-05-082018-05-248.66600.56291
Kinnevik B2018-05-222018-05-2811108.25908
Tele2 B2018-05-222018-05-281150046,000
Bank of Montreal2018-04-302018-05-286.74250.93157
Kopparbergs Bryggeri2018-05-232018-05-2911155.9679
Xact Högutdelande2018-05-232018-05-29150237
Atlas Copco B2018-05-09113081,040
Starbucks Corp8.66350.391
Coloplast B1.412515.6176
Baltic Horizon Fund10.5212500.023302
49,976