lördag 15 juli 2017

Semesterhandel

Minskat lite i Diös där jag har för stor vikt. Marginell vinst. Tanken är att istället köpa mer Klövern eller utländska fastigheter.

Även minskat lite i Hemfosas pref för att sänka exponeringen mot Hemfosa och för att ta hem lite vinst i preffarna som gått starkt på sistone. Vinst runt 9%.

Ökat i en del dollarbolag, bland annat Paychex som slog till med en utdelningshöjning med 9% nyligen.


I mina Nordnetkonton har jag ökat i en del existerande innehav samt ett nytt, norska Atea som tog en del stryk i samband med rapport.

Köpt 10 Novo Nordisk
Köpt 125 G4S
Köpt 25 Tryg
Köpt 50 Atea

torsdag 6 juli 2017

Storshoppat

Dollarn har kommit ner ordentligt och jag behöver öka i de amerikanska innehaven för att inte utdelningarna i kronor räknat skall minska.

Om nedgången i både index och dollarn fortsätter så får jag öka mer framgent.

Ökat i en del existerande innehav, framför allt fonder. Undviker fastigheter då vikten återigen krupit uppåt.



Tre nya innehav, den Australiensiska banken Westpac och en fjuttpost i Svedbergs då två ordrar bara blev delvis fyllda samt Schwabs emerging marketsfond SCHE. Den yieldar rätt dåligt, runt 2% och delar ut en gång per år men har låg avgift.

Köpt 25 Westpac Banking Corp

Även köpt in mig i Intrum Justitia igen som jag sålde av kort efter sammanslagningen med Lindorff. Gillar inte den höga skuldsättningen men nu när de tvingas sälja av en del enheter antar jag att de använder pengarna till att minska skulden.

onsdag 5 juli 2017

Utdelningar juli

Så här ser det ut inför juli, en del av de tidigaste har redan rullat in:


BolagEx UtdDagUtd. DagV.KursAntalUtd.Utd.Summa
XDV ETF2017-06-232017-06-306.572500.07463123
Boston Pizza RIF2017-06-192017-06-306.571000.11576
PowerShares S&P500 High Div Low Vol2017-06-308.511000.0994693
iShares EM Dividend UCITS ETF2017-06-152017-06-309.66500.2254109
Brookfield Infrastructure Partners LP2017-05-262017-06-306.57150.563155
Macquarie Global Infrastructure2017-06-142017-06-308.511000.37315
Care Capital Properties2017-06-072017-06-308.511150.57558
Ventas2017-06-022017-06-308.511000.775659
Coca Cola2017-06-132017-07-038.51500.37157
Klövern B2017-06-292017-07-05110000.1100
Bonäsudden Holding2017-06-292017-07-051501.8794
Bosjö Fastigheter2017-06-292017-07-051502.375119
Delarka Holding2017-06-292017-07-051502100
Kallebäck Property Invest2017-06-292017-07-051502.5125
Pegroco Invest Pref2017-06-292017-07-051252.35/2.4059
Sydsvenska Hem2017-06-292017-07-051501.63/1.6281
Heimstaden Pref2017-07-042017-07-101505250
WisdomTree EM Asia UCITS ETF2017-06-292017-07-119.661000.090477
SPFF ETF2017-07-032017-07-138.516000.0735375
Glaxo SmithKline PLC2017-05-102017-07-138.51800.4642316
Hemfosa Fastigheter Pref2017-07-072017-07-13119752.54,938
Hemfosa Fastigheter2017-07-072017-07-13129501.13,245
Realty Income2017-06-292017-07-148.514250.2115765
Tryg2017-07-122017-07-141.306751.61,402
W.P. Carey2017-06-282017-07-148.51801681
BCE Inc2017-06-132017-07-156.57250.7175118
STAG Industrial2017-06-282017-07-178.511150.1167114
NorthWest Healthcare2017-07-176.575000.06667219
Lexington Realty Trust2017-06-282017-07-178.51900.175134
General Electric2017-06-152017-07-258.51400.2482
Shaw Communications2017-07-122017-07-286.571000.0987565
15,536

I slutet av förra veckan köpte jag denna men glömde att rapportera det:

Köpt 100 WisdomTree Emerging Asia Equity Income UCITS ETF (WTEA)

Ökat lite i Heimstaden pref när den gick ex:

Köpt 50 Heimstaden Pref

Ökat i en del existerande innehav:

Köpt 100 Telenor
Köpt 10 Marine Harvest
Köpt 10 Kone
Köpt 75 Tryg
Köpt 35 Brookfield Infrastructure Partners LP
Köpt 25 NCC

Samt två nya innehav:

Köpt 50 Brookfield Renewable Partners LP
Köpt 150 Dustin Group

Har även uppdaterat mitt ark med prognoser för april och maj för en del bolag. Förväntade ökningar samt de här köpen innebär att jag återigen har en månad, april, med 50,000 i utdelningar vilket är mitt mål för alla månaderna. Mars och maj är inte vansinnigt långt borta men de andra är det hopplöst långt till.

lördag 1 juli 2017

Veckans köp

Gjort en del förändringar i portföljen.

Först har jag sålt av en del småposter av låg kvalitet, Genova och Högkullen. Högkullen var det väl inget fel på innan de blev övertagna. Inte intresserad av att bli ägare i SBB som verkar vara ett riktigt riskbygge. Tar en liten förlust för att slippa fastna i aktien eller få SBB i utbyte.

Också minskat lite i Omega Healthcare för att minska exponeringen mot amerikanska vårdbolag som finansieras av skattemedel. Republikanerna försöker kraftigt minska utgifterna där.

Sålt av SAS Pref. Går mot inlösen och på de här nivåerna tycker jag det är bättre att sälja av med vinst än att sitta på risken. Då slipper jag oroa mig för en strejk eller något annat elände som i princip kan sänka hela bolaget. Som den handlas nu är det hög risk till mid yield.

Ökat rätt ordentligt i Axfood, samt i en del andra svenska bolag. Även en del i Kanadabolag där jag hade låg vikt. Börsen känns inte lika superstark som tidigare och därför vill jag vikta upp i ett defensivt bolag som Axfood ifall vi skulle se en rotation mot mer defensiva innehav.

Ökat i Klövern en del. Tanken är att eventuellt minska lite i en del andra fastighetsbolag för att vikta upp i den. Också ökat lite i fiskbolagen.

Dollarn har kommit ner ordentligt på sistone. Dags att kika västerut igen tror jag.


Köpt 725 Klövern B
Köpt 25 Norway Royal Salmon
Köpt 20 Marine Harvest
Köpt 25 Tryg

Rullat in pengar från annan verksamhet och jag har nu 20% i likvider.

söndag 25 juni 2017

Gjort en del köp

Har velat öka i läkemedel. Då min favorit Johnson & Johnson är övervärderad för tillfället har jag letat efter andra alternativ. I samband med det postade en av mina favoriter på Seeking Alpha den här videon:

https://www.youtube.com/watch?v=tckOSXQlreg

Jag litar på hans råd och initierar ett innehav. Man skall se upp med råd från andra men Chuck är mycket mer kunnig än jag och har mycket mer erfarenhet. Litar mer på hans omdöme än mitt eget,

Köpt 25 AbbVie

Ökat i NCC för att närma mig 1% i utdelningsvikt i den.

Köpt 50 NCC B

När andra AP-fonden drog ner sitt innehav och sänkte kursen så ökade jag lite:

Köpt 75 Castellum

Ökat i utvecklingsländer via den redan ägda ETFen EUNY.

Köpt 50 EUNY

Sålt hälften i Surgical Science Sweden. Spännande bolag men inte riktigt min investeringsfilosofi.

Sålt 150 SUS

Köpt mer norskt:

Köpt 10 Norway Royal Salmon
Köpt 25 Marine Harvest

Även bestämt mig för att fonden SPHD är ett tryggare val om jag vill äga utilities istället för att äga bara Southern Co.

Sålt 25 Southern Co
Köpt 50 SPHD

Även ökat i Realty Income som känns relativt attraktiv jämfört med mycket annat.

Köpt 50 Realty Income

Ökat i tre andra existerande innehav.

Köpt 25 Lazard
Köpt 15 Electrolux
Köpt 35 Husqvarna

Framför allt de två sista där känns väl kanske inte billiga direkt men det var rätt små köp och jag behöver diversifieringen.

Dom här köpen, utdelningshöjningar från Clas Ohlson, Lagercrantz och Addtech samt en starkare dollar har gjort att mitt delmål för september om 20,000 i utdelningar den månaden är nått.

Med en norsk krona på 1.02 kanske man skall köpa lite mer Gjensidige framöver.

söndag 18 juni 2017

Ratos pref inlöst, vad köpa?

Hm, en vecka sen förra inlägget. Jag har blivit lat.

Köpt de här tre bolagen:

Köpt 35 Acando
Köpt 25 Dedicare
Köpt 25 Shaw Communications

Har länge nu åtnjutit trygga utdelningar från Ratos pref men nu är det slut med det då de löst in den. Jag hade 175 st och har nu över 340,000 i kassan. Frågan är hur de skall placeras?

Helt klart är att jag vill öka i Asien. Tror mig ha hittat en intressant ETF i WisdomTree Emerging Asia Equity Income UCITS ETF (WTEA). Den handlas på Xetra, är Irlandreggad vilket innebär 0 källskatt, delar ut halvårsvis och ger en exponering på över 300 bolag. Avgiften är 0.54%.

Den har följande land- och sektorexponering:



Lite stort fokus på Kina och finans kanske men man slipper i alla fall den vanliga överrepresentationen av olja och gas som man brukar få i EM-fonder.

Den har dock kort historik och det är svårt att se vilken utdelning man kan förvänta sig. Får se hur jag gör, Ett alternativ är också SCHE från Schwab med lägre avgifter men den har sämre yield och färre bolag och är inte bara exponerad mot Asien.

Utöver detta funderar jag också på att öka lite i NCC, Shaw, BIP. AT&T och Lazard och några till.

Funderar också på Boeing. Dom tillverkar militär materiel utöver civilflyg men det bekommer mig inte. Dom verkar i princip i ett duopol på den civila flygsidan. Dyrt såklart men inte om man jämför med de stora svenska verkstadsbolagen.


söndag 11 juni 2017

Köpt och sålt igen

Först ett äldre köp jag glömt bort att rapportera. När Marine Harvest gick ex så gick den inte ner tillräckligt så jag köpte ett annat bolag i samma bransch istället:

Köpt 25 Norway Royal Salmon

Valde att inte heller återinvestera i Nobina. Har tillräcklig vikt.

Sålde av mina sista Besqab med 50% vinst. Har ju tidigare sålt JM och äger nu inga rena bostadsutvecklare längre.

Sålt 85 Besqab

Ökat i Realty Income som jag tycker handlas till attraktiv yield. Retailrelaterade REITs har gått riktigt risigt på sistone men Realty Income äger inga malls. En tidig strategi från min sida har varit att inte investera i malls, inte ens via ETFs där de väger tungt.

Köpt 10 Realty Income

Också köpt en månadsutdelande fond som jag tycker kompletterar nuvarande innehavet SCHD rätt väl. SCHD har inga REITs och väldigt lite utilities vilket SPHD har. SPHD borde hålla emot bättre i en generell börsnedgång tror jag.

Köpt 50 PowerShares S&P500 High Dividend Low Volatility Portfolio (SPHD)

Också ansökt om två minimiposter i noteringen av Surgical Science Sweden som jag tyckte kändes spännande. Sist ett göteborgsföretag inom en liknande bransch var på tapeten gick det ju fantastiskt bra :)

https://sv.wikipedia.org/wiki/Prosolvia

Tecknat 300 Surgical Science Sweden

Framöver kikar jag lite på Amgen och Shaw.